Haber

ÖSYM Başkanı Ersoy: YÖS’ü 13 yıl sonra hayata geçireceğiz

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Ali Ersoy, “Yurt dışından öğrenci alımını standart hale getirmek için 13 yıl sonra ‘Yurtdışından Öğrenci Kabul Sınavı’nı (TR-YÖS) uygulayacağız.

YÖK tarafından yurt dışından yabancı uyruklu öğrenci kabulünün standartlaştırılması amacıyla başlatılan TR-YÖS, 29 Ocak 2023 tarihinde yapılacak. Türkiye. Sınav, Türkiye’de 17 ilde ve KKTC’nin Türkiye kısmı da dahil olmak üzere yurt dışında 9 ülkede toplam 27 sınav merkezinde uygulanacaktır. 2 yıl süreyle geçerli olan sınavda adaylara sayısal yetenek testinden 40, temel matematik testinden 40 soru olmak üzere toplam 80 soru sorulacak. şınav; Türkçe, Almanca, İngilizce, Fransızca, Rusça ve Arapça dillerinde gerçekleştirilecektir.

ÖSYM’nin Türk üniversitelerine yurt dışından öğrenci alımını standartlaştırmayı hedeflediğini belirten ÖSYM Lideri Ersoy, “Yarım asırlık tecrübemizle her yıl ortalama 11 milyon adaya sınav yapıyoruz. ÖSYM olarak yeni Bu doğrultuda talepler ve sınav çeşitliliğimizi artırmak. Yurt dışından öğrenci kabulünde standardizasyonu sağlamak için YÖS’ü 13 yıllık bir aradan sonra hayata geçireceğiz” dedi.

28 Ocak Cumartesi günü yapılacak olan 2023 Elektronik Yabancı Dil Sınavı (e-YDS 2023/1), Ankara, İstanbul, İzmir ve Adana’da 5 bin adayın katılımıyla yapılacak. Sınava güvenlik görevlileri dahil toplam 333 kişi katılacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu