Haber

Polonya Adalet Bakanı, yargı reformuna cevaben Başkan Duda’ya mektup yazdı

Polonya Adalet Bakanı ve iktidar ortağı Birleşik Polonya Partisi lideri Zbigniew Ziobro, Cumhurbaşkanı Andrzej Duda’ya yazdığı mektupta, Avrupa Birliği (AB) Komisyonu’nun talebi üzerine gerçekleştirilmesi planlanan yargı reformuna destek vermeyeceklerini belirtti. .

Polonya gazeteleri Nasz Dziennik ve Do Rzeczy’de Cumhurbaşkanı Andrzej Duda’ya yazdığı mektupta Ziobro, söz konusu reformu doğru bulmadığını belirtti.

Ziobro, bunun AB’ye geri dönülmez bir taviz olacağının altını çizerek, Polonya’nın açılacak fonları kullanması halinde gelecekte büyük bir ilgiyle iade etmek zorunda kalacağını öne sürdü.

Avrupa’dan toplam 36 milyar Euro’luk kredinin kullanılacağını ve bunun en az 64 milyar Euro olarak geri ödeneceğini kaydeden Ziobro, “Avrupa’nın talebi üzerine yapılması planlanan yargı reformuna destek vermeyeceğiz. Polonya ile ilgili kararlar Polonya’da alınır, Brüksel veya Berlin’de değil. 10,5 milyon Polonyalı, Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’e değil, Başkan Andrzej Duda’ya oy verdi.” sözlerini kullandı.

Polonya Devlet Başkanı Duda’nın Dış Politika Baş Danışmanı Marcin Przydacz, Rado Zet’e yaptığı açıklamada, Duda’nın mektubunun mutlaka okunacağını ve önerilerin mantıklı bulunması halinde yanıtlanacağını söyledi.

AB’nin talep ettiği yargı reformu, parlamentonun alt meclisi olan Sejm tarafından 13 Ocak’ta onaylandı.

Yargı reformu bir sonraki adımda muhalefetin çoğunlukta olduğu Senato’ya sevk edilecek.

Tasarıya göre, hakimlerle ilgili tüm disiplin sorunlarına AB Komisyonu tarafından siyasallaştırıldığı düşünülen disiplin kurulunun yerine oluşturulan idare mahkemesi bakacak.

Bu reform ile yargıya daha fazla bağımsızlık sağlanması ve adalette eşitliğin vurgulanması amaçlanmaktadır.

AB, Polonya’nın fonlarının kilidini açarsa, ülke 23,9 milyar avro hibe ve 11,5 milyar avro ucuz kredi alabilecek.

haberartova.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu