Ekonomi

Rusya’ya yönelik ekonomik yaptırımlar 6 ay daha uzatıldı

Avrupa Birliği (AB) Konseyi’nden yapılan açıklamada, Rusya ekonomisinin belirli sektörlerini hedef alan yaptırımların 31 Temmuz 2023’e kadar uzatılmasına karar verildiği bildirildi.

Açıklamada, Rusya’ya yönelik ekonomik yaptırımların ilk olarak 2014 yılında Ukrayna’yı istikrarsızlaştırdığı gerekçesiyle alındığı hatırlatılırken, geçen yıl şubat ayında başlayan Rusya-Ukrayna savaşıyla birlikte yaptırımların önemli ölçüde genişletildiğine dikkat çekildi.

İlk olarak 2014 yılında yaptırım kararı aldı.

Ticaret, finans, sanayi, teknoloji, ulaşım, ikili kullanım ve lüks ürünler başta olmak üzere geniş bir yelpazede Rusya’ya yönelik yaptırımların devam ettiği vurgulanan açıklamada, Rusya’dan AB’ye ham petrol ve bazı petrol ürünlerinin ithalatının yasaklandığı belirtildi. ve bazı Rus bankaları uluslararası ödeme sistemi SWIFT’ten çıkarıldı ve birçok yayın kuruluşunun faaliyetleri askıya alındı.

AB’nin Rusya’ya yönelik ekonomik yaptırımları her 6 ayda bir uzatılıyor. Rusya, Kırım Özerk Cumhuriyeti’ni ve Sivastopol kentini 18 Mart 2014’te yasa dışı bir şekilde ilhak etti. AB, Rusya’ya yönelik ekonomik yaptırım kararını ilk olarak 2014 yılında aldı.

celikhanhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu